Anima MEA/Ludzka Dusza – kraina ognia i lodu

Czym jest ludzka dusza? Jak odpowiedzieć na to pytanie? A może najpierw poszukać odpowiedzi jaka jest ludzka dusza? Może jest niezmienialna, może bardzo plastyczna. Czy istnieją dwie takie same dusze, co je kształtuje, jak powstają i czy można ją unicestwić? Być może źle zacząłem i powinienem postawić pytanie: Kim jest dusza?

Pytań o duszę jest o wiele więcej. Kiedy rozpatrujemy samo istnienie duszy, szukamy potwierdzenia, jakiegoś fizycznego dowodu. Czy ktoś kiedyś widział duszę? A jeśli istnieje, to po co nam ona, kto ją stworzył i czy mamy na to jakiś wpływ?

Pytanie rodzi pytanie, szukanie odpowiedzi to wędrówka w głąb samego siebie. Rezultat może być zaskakujący.

Autor: Ann Kate, „Ojcze w ręce Twoje oddaje Ducha mego”, akryl, fluo, fosfor

„To jedna z najpiękniejszych i niezwykłych części człowieka, jest piękna, okrutna i fascynująca. Składa się ze sprzeczności, to „kraina lodu i ognia. Jej widok może zapierać dech w piersi, a czasem jej życie może przyprawić o śmierć. Jest pełna konfliktów: miłości, natchnień, wyobraźni, świętości i piękna, albo skostnienia, grzechu, ciemności i upartości ludzkiej głupoty.”

„To wszystko jest powodem jej piękna i fascynacji, a z drugiej strony obiektem przerażenia. Oprócz tego istnieje jeden, ważniejszy fakt, który sprawia, że pomimo tych wszystkich przymiotników opisujących duszę, jest coś, co ją ożywia. To ciepły prąd, który opływa duszę i dzięki niemu możliwe jest w niej życie.”

Autor: Artur Wąsowski, „Modlitwa duszy”, relief na pleksi
Autor: Paulina Traczyńska, „Anima Mea – Taniec”, olej na płótnie

„Czym lub kim jest ten prąd? To Bóg. To On ożywia w człowieku duszę, powołuję ją do istnienia i scala z ciałem. Jeśli mu tylko na to pozwolimy będzie opływać nas swoim ciepłym prądem, nie pozwalając, by wygrywało w nas zlodowacenie i ciemność. My sami również jesteśmy dla siebie prądami. Złem sprawiamy, że otaczamy inne dusze zimnym nurtem, zabijając w nich życie. Bądźmy ciepłymi wodami, mozolnymi i cierpliwymi w walce z zimnymi prądami.”

„Takich dusz potrzeba w świecie, takich ludzi. Ogrzewających zapomniane i zmarznięte przez inne prądy dusze. Będziesz taką wodą?”

Autor: Radosław Zaremba, „Przemoc jest hańbą”, linoryt
Autor: Larysa Jaromska, „Czas”, malarstwo
Autor: Marlena Wąsowska, „Dusza u źródła wody żywej”, akryl na płótnie
Autor: Karolina Kardas, „Architektura cielesności”, technika własna
Autor: Paweł Goliszek, Rzeźba

Artykuł inspirowany filmem o. Adama Szustaka OP: „Ludzka dusza – kraina ognia i lodu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.