Karol Dobrowolski

skrzypek kompozytor jazzowy

Gram co czuję

W 2001 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Uniwersytecie Muzycznym w Katowicach w klasie Adiunkta Henryka Gem. Po ukończeniu studiów wykłada: na Wydziale Artystycznym na UMCS w Lublinie oraz w Prywatnej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Krakowie. Finalista konkursów Jazzowych: Konkurs Standardów Jazzowych w Siedlcach (2003), Konkurs Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2004) i Konkurs Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka w Iławie (2005). W 2005 roku uzyskał stypendium Ministra Kultury i Sztuki na wyjazd na studia podyplomowe do podparyskiego Centre des Musiques Didier Lockwood CMDL w Dammarie Les Lys koło Melun (prowadzone przez Didier Lockwooda, światowej sławy skrzypka jazzowego).  Ze swoim zespołem Karol Dobrowolski Accompagna Quartet na Festiwalu „Jazz en Chatelraud (2007) supportował takich artystów jak Manu Dibango, Monty Alexander i Omar Sosa.

Prowadzi kursy mistrzowskie jazzu i improwizacji dla instrumentalistów smyczkowych w Inowrocławiu w ramach Warsztatów Muzyki Współczesnej „Muzyka Naszych Czasów”. Od 12 lat mieszka i pracuje we Francji. 

Obecnie prowadzi własną klasę skrzypiec w podparyskich szkołach muzycznych w Carrière Sur Seine i Villeneuve Saint Georges. Znany na paryskiej scenie jazzowej. Występuje w wielu renomowanych klubach jazzowych w Paryżu : Duke de Lombards, Baisé Salé, Sunset, Petit Journal Montparnasse, Autour de Minuit et Midi, 38 RIV.  

Współpracuje z wieloma gwiazdami polskiego i światowego jazzu : Nigel Kennedy, Roby Lakatos, Mario Canonge, Michał Kulenty, Bernard Maseli, +Jarosłow Śmietana, Wojciech Karolak, Andrzej Jagodziński Trio. Skrzypek w zespole Andrzeja Bachledy.
W 2012 roku ukazał się w Pomaton EMI ich wspólny album”Balanga” w polskiej i francuskiej wersji językowej.
W ramach promocji płyty „Balanga” występuje m.in na festiwalu Top Trendy Sopot 2013, Festiwal Filmów Kina Niezależnego w Krakowie 2013 a także Studiu Programu Trzeciego Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. W 2014 roku rozpoczął współpracę z Euro Music Zone (międzynarodowa wytwórnia biblioteki mediów koordynowana przez wybitnego gitarzystę jazzowego Krzysztofa Barcika) dla której nagrał album „Violin Zone”.

Komponuje i tworzy kompozycje muzyczne również
z pianistką Valérie Sabbah. Ich wspólne kompozycje
o duszy ludzkiej można będzie posłuchać podczas wystawy
w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.