[WŚiB#15] Święta Katarzyna Tekakwitha

Katarzyna Tekakwitha to urodzona w 1656 r. święta Kościoła Katolickiego, z pochodzenia Indianka. Jej ojciec był Mohawkiem – poganinem, a matka chrześcijanką z plemienia Algonkinów znad Zatoki św. Wawrzyńca. W bardzo młodym wieku doświadczyła epidemii czarnej ospy, która uśmierciła jej rodziców oraz brata. Katarzyna przeżyła chorobę, ale na twarzy pozostały jej blizny oraz miała bardzo poważnie uszkodzony wzrok.

Została adoptowana przez swojego wuja, a ze względu na brak porozumienia plemienia Mohawków z Francuzami musieli ukrywać się w puszczy. Będąc w wieku 18 lat do plemienia dotarła jezuicka misja pokojowa i od jednego z misjonarzy przyjęła chrzest. Za patronkę przybrała sobie Katarzynę ze Sieny. Ze względu, iż żyła wśród ludzi niechrześcijańskich, którzy szydzili z jej nawrócenia i traktowali ją z pogardą nie zmieniło to jej zafascynowania swoją wiarą.

Zmuszona do ucieczki z domu swojego wuja udała się do Kahnawake, gdzie w święta Bożego Narodzenia przyjęła I Komunię Świętą, a dwa lata później w uroczystość Zwiastowania Pańskiego złożyła ślub czystości.

Father Chauchetière, Kateri Tekakwitha, 1682-1693

Katarzyna zasłynęła z pobożności, a swoje życie poświęcała na nauczanie dzieci modlitwy oraz opiece nad chorymi. Jej sposobem na ewangelizację było również struganie drewnianych krzyży, które rozdawała wśród Indian oraz wieszała tam, gdzie nie słyszano o Chrystusie. Na szyi nosiła różaniec często oddając się modlitwie do Matki Boskiej.

Zmarła w bardzo młodym wieku, a blizny które miała po chorobie zniknęły zaraz po śmierci. Nazywana była lilią plemienia Mohawków i to z nią przedstawiana jest w ikonografii jako symbolem czystości. Św. Katarzyna jest patronką ekologów, wygnańców, ludzi, którzy stracili rodziców, ludzi mieszkających z dala od domu oraz wyśmiewanych z powodu pobożności.

Beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 22 czerwca 1980 r. oraz kanonizowana przez papieża Benedykta XVI 21 października 2012 r.