[WŚiB#16] Święta Joanna Beretta Molla

Joanna Beretta Molla urodziła się w 1922r. we Włoszech w bardzo religijnej rodzinie. Gdy rozpoczynała studia medyczne zmarli jej rodzice, lecz wiara i ufność wobec Boga nie wpędziły jej w rozpacz. W okresie nauki Joanna pracowała w Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszeniu św. Wincentego a Paulo. Z ogromną dojrzałością głosiła słowo Boże, chciała związać swoje życie z zakonem, ale nie pozwalał jej na to stan zdrowia.

Po skończeniu studiów otworzyła klinikę medyczną oraz dalej poszerzała swoje umiejętności, dołączając do dyplomu z medycyny i chirurgii, specjalizację z pediatrii.

Po przypadkowym spotkaniu inżyniera Piotra Molli, wiedziała iż razem będą budować wspólne życie. Byli w sobie bardzo zakochani, spędzali ze sobą mnóstwo czasu i planowali założenie rodziny w duchu jedności z Bogiem.

Po ślubie bardzo ciężko pracowali i cieszyli się szczęśliwym życiem. Pragnęli mieć dużą rodzinę, dlatego ich dom szybko wypełniła trójka dzieci. Gdy Joanna była w czwartej ciąży okazało się, że w macicy rozwinął się włókniak, który zagrażał życiu dziecka oraz matki. Wskazania medyczne były za usunięciem ciąży dla dobra Joanny.

Mimo zaleceń Joanna była zdeterminowana i za wszelką cenę chciała uratować życie dziecka. Operacja usunięcia włókniaka udała się, lecz stan zdrowia matki znacznie się pogorszył. W Wielki Piątek urodziła się zdrowa córeczka, ale po tygodniu agonii Joanna zmarła. Miała wtedy niecałe 40 lat i pozostawiała męża i czwórkę małych dzieci.

Joanna Beretta Molla została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 24 kwietnia 1994r. w Światowym Roku Rodziny oraz kanonizowana 16 maja 2004r. Podczas uroczystości obecny był jej mąż oraz najmłodsza córka. Relikwie świętej są obecne w kościołach na całym świecie, w tym w kilkudziesięciu w Polsce.

O św. Joannie powstał film dokumentalny „Święta z sąsiedztwa” pod reżyserią Mirosława Krzyszkowskiego oraz ks. Piotra Gąsiora, redaktora krakowskiej edycji „Przewodnika Katolickiego” jako współautora scenariusza.